Skatteregler på svenskt arv om bosatt i USA

FRÅGA
Hej, skall just göra bouppteckning med mina bröder, efter vår pappas bortgång. Min pappa bodde i Sverige. Jag har bott i USA sedan två år, och är svensk medborgare. Vilka skatteregler gäller för eventuellt kapital jag ärver? Tacksam för svar.
SVAR

Hej och tack för din fråga!

I Sverige behöver du inte betala någon skatt på arv. Detta följer av 8 kap 2 § inkomstkattelagen. Därför behöver inte heller ditt arv tas upp i din svenska inkomstdeklaration.

I USA finns inget skatt på arv efter utländska arvlåtare. Däremot om arvet överstiger § 100 000 kan det vara så att du behöver ta upp det i din amerikanska deklaration. För detta finns ett särskilt formulär kallat Form 3520, som du hittar här:

http://www.irs.gov/pub/irs-pdf/f3520.pdf.

Hoppas du är nöjd med ditt svar, om inte, eller om du har närmre funderingar är du varmt välkommen att återkomma till oss på Lawline!

Beatrice Walldov
Fick du svar på din fråga?
Relaterat innehåll
Senaste besvarade frågorna inom Internationell skatterätt (256)
2020-08-02 Kan du bedriva ett företag i Sverige om du inte är bosatt här?
2020-07-31 Betalar jag skatt i Sverige eller Kina för försäljning av fastighet?
2020-07-27 Hur deklarerar jag schweizisk pension i Sverige?
2020-07-26 Hur beskattas aktier som jag ärvt då jag bor utomlands?

Alla besvarade frågor (82628)