Rattfylleri och narkotika

2019-06-28 i Trafikbrott
FRÅGA
Hej, hur fungerar det om jag döms för drograttfylla men jag inte var påverkad när jag körde, utan hade THC kvar i urinen från när jag hade rökt för en vecka sedan? De kan väl inte bevisa att jag var påverkad när jag körde .
SVAR

Hej! Tack för att du vänder dig till Lawline med din fråga!

Enligt 4 § 2 st. lag (1951:649) om straff för vissa trafikbrott kan en dömas för rattfylleri genom att ha intagit narkotika och haft kvar ämnet i blodet under eller efter färden. Det är således förbjudet att ha kvar även en mycket liten andel THC i kroppen när en kör ett motorfordon, trots att du anser att du inte var påverkad vid tillfället.

Hoppas att du fick svar på din fråga!

Med vänlig hälsning,

Makda Tesfamariam
Fick du svar på din fråga?
Kommentera
Relaterat innehåll
Senaste besvarade frågorna inom Trafikbrott (797)
2019-09-19 Vad kan påföljden bli för brottet olovlig körning?
2019-09-04 Syns en böter för användande av mobiltelefon vid körning i belastningsregistret?
2019-09-03 Vad kan straffet bli om man kör motorcykel utan körkort?
2019-09-02 Kommer mitt körkort dras in helt och hållet eller med spärrtid då jag åkte dit för fortkörning?

Alla besvarade frågor (72960)