Polisens tillträdesrätt till skola vid pågående brott
Fråga
Gäller det dig? Ställ din egen fråga.
Svar
Hej,
Tack för att du vänder dig till Lawline med din fråga. Den beskrivningen du ger om en person som hotar att skjuta människor vid en skola och samtidigt uppvisar någonting som liknar ett vapen, kvalificeras som olaga hot (4:5 BrB).
Om du i närtid till händelsen kontaktar polisen, kommer de omedelbart att agera och åka ut till skolan. Polisen behöver inte ha tillstånd av, eller underrätta rektorn innan de går in på skolans område för att ingripa mot en person med förmodat vapen. 20, 23 §§ PolisL.
Hoppas du fick svar på dina frågor. Med vänliga hälsningar
Svaret gavs 25 april 2017. Lagar och praxis kan ha ändrats sedan dess, så kontrollera mot din egen situation.
Svaret ovan gäller den fråga som ställdes, inte din situation. Vill du veta vad som gäller för dig, boka en jurist.
Svaret skrevs 2017. Lagar och praxis kan ha ändrats sedan dess.
Tillgängliga jurister inom Brottmål
Boka ett videomöte med en jurist som har tid. Du loggar in när du valt tid.
Din situation är unik. Det bör ditt svar vara också.
Ställ din fråga till Lawline AI, grundad i svensk juridik och 130 000 besvarade frågor. Skapa ett kostnadsfritt konto för att få ditt svar.
Kostnadsfritt · All data lagras inom EU · Svar på sekunder