Pantsätta andel av gemensam bostad

2017-10-10 i Fastighetspant
FRÅGA
Hej! Jag och min man äger huset 50- 50. Jag är intresserad av att köpa en fritidsfastigheter. Det är inte min man. Frågan: om vi tar en värderingsman och värderar vår gemensamma bostad och det visar sig att vår fastighet har ökat med 1,000000:- kan jag då få låna på min hälft 500 000:- till ett fritidshus?
SVAR

Hej

Tack för att du vänder dig till Lawline!

Med din mans samtycke kan ni reglera huset så som det passar er. Enligt 7 kap. 5 § 2 p. äktenskapsbalken får du emellertid inte utan din mans samtycke pantsätta er gemensamma bostad. Detta gäller även om du innehar en 50 procentig andel av huset.

Hoppas du fick svar på din fråga!

Bästa hälsningar

Ahmet Ercin
Du är välkomna att boka en erfaren jurist för fortsatt juridisk rådgivning genom att skicka en kostnadsfri bokningsförfrågan till Lawlines Juristbyrå här.
Våra jurister på Lawline Juristbyrå erbjuder rådgivning inom en rad olika områden och hjälper dig i ditt specifika ärende utifrån ditt behov.
Fick du svar på din fråga?
Senaste besvarade frågorna inom Fastighetspant (70)
2021-06-30 Vad är en inteckning i fastighet?
2021-04-14 Pantsätta samägd egendom
2021-01-31 Vad händer med pantbrev när lånet är betalt?
2020-12-14 Vad ska man göra om pantbrev tappats bort?

Alla besvarade frågor (94606)