Övervägande eller omprövning vid upphörande av vård enligt LVU?

FRÅGA
Vid upphörande av LVU 2§ med övergång till SoL, använder man sig av övervägande eller omprövning till nämnden?
SVAR

Hej och tack för att du vänder dig till Lawline med din fråga!

I 13§ 1st. LVU stadgas att när någon har beretts vård med stöd av 2§ LVU ska socialnämnden minst en gång var sjätte månad överväga om vård enligt LVU fortfarande behövs.

Alltså blir svaret på din fråga att man använder sig av övervägande.

MVH

Gustav Wahlberg
Du är välkomna att boka en erfaren jurist för fortsatt juridisk rådgivning genom att skicka en kostnadsfri bokningsförfrågan till Lawlines Juristbyrå här.
Våra jurister på Lawline Juristbyrå erbjuder rådgivning inom en rad olika områden och hjälper dig i ditt specifika ärende utifrån ditt behov.
Fick du svar på din fråga?