Omfattas dödsbo av uppsägningstid?

2017-10-24 i Hyresavtal
FRÅGA
Kan en person som gått bort omfattas av en månads uppsägningstid på sitt äldreboende?
SVAR

Hej!

Tack för att du vänder dig till Lawline med din fråga!

I tolfte kapitlet av jordabalken, vilket vanligtvis kallas hyreslagen då detta kapitlet reglerar hyra framgår att ett dödsbo har en månads uppsägningstid (12 kap. 5 § 2 st. jordabalk). Men för att vara helt säker skulle jag rekommendera att du ser över hyresavtalet den avlidna hade med äldreboendet.

Hör gärna av dig till oss igen om du har fler frågor!

Oskar Forsberg
Vi kan hjälpa dig vidare!
Våra jurister ger dig personlig hjälp. Klicka för att boka tid med Lawline Juristbyrå: BOKA.
Fick du svar på din fråga?
Senaste besvarade frågorna inom Hyresavtal (1619)
2021-09-28 Har man rätt att ångra ett hyresavtal?
2021-09-20 Har hyresgästen besittningsskydd i ett vanligt bostadshus?
2021-09-19 När brukar man betala hyra?
2021-09-17 Får hyresavtalet villkora att hyresgästen ska ersätta alla skador som uppstår på lägenheten?

Alla besvarade frågor (95951)