Måste arbetsgivaren fysiskt närvara för att uppfylla den allmänna förhandlingsskyldigheten i medbestämmandeförhandlingar?

FRÅGA
Hej,Jag undrar om VD:n måste fysiskt närvara vid MBL-förhandling §10? Kan arbetsgivaren skicka ett "ombud" eller innebär det förhandlingsvägran? Vad blir skadeståndet om det rör sig om förhandlingsvägran? Med vänlig hälsning,
SVAR

Hej, och tack för att du vänder dig till Lawline med din fråga!

Tillämplig lag

Som du själv är inne på kommer vi kika närmare på medbestämmandelagen (MBL).

Det räcker gott att arbetsgivaren inställer sig till förhandling genom ombud

Arbetsgivaren har som du är inne på mycket riktigt en allmän förhandlingsskyldighet enligt nämnda paragraf, men däremot finns det ingenting som hindrar arbetsgivaren från att uppfylla denna skyldighet genom att låta sig företrädas av ombud (15 § MBL).

Situationen är således inte att betrakta som förhandlingsvägran, och skadestånd kommer därför inte ifråga.

Några avslutande ord

Jag hoppas att du fick svar på din fråga, och önskar dig en fortsatt fin dag!

Med vänliga hälsningar,

Mattias Törnström
Fick du svar på din fråga?
Relaterat innehåll