Körkort i obruten följd om återkallelse sker?

2021-07-19 i Trafik och körkort
FRÅGA
Räknas det som att man inte har haft körkortet i obruten följd om det varit indraget på grund av fortkörning?
SVAR

Hej och tack för att du vänder dig till Lawline med din fråga!

Fortkörning kan leda till ett återkallat körkort enligt 5 kap. 3 § 4 p. körkortslagen. Om en sådan återkallelse sker innebär det att körkortsinnehavet blir brutet, när ett körkort återkallas utfärdas alltid ett nytt körkort därefter. För att ha körkort i obruten följd krävs alltså att det innehas utan att någon återkallelse sker.

Om du har ytterligare frågor är du varmt välkommen att kontakta våra jurister på Lawline.

Moa Lundqvist
Du är välkomna att boka en erfaren jurist för fortsatt juridisk rådgivning genom att skicka en kostnadsfri bokningsförfrågan till Lawlines Juristbyrå här.
Våra jurister på Lawline Juristbyrå erbjuder rådgivning inom en rad olika områden och hjälper dig i ditt specifika ärende utifrån ditt behov.
Fick du svar på din fråga?
Senaste besvarade frågorna inom Trafik och körkort (953)
2021-09-15 Måste jag bli dömd för rattfylleri för att få körkort med alkolås?
2021-09-03 Överklagande av Transportsstyrelsens beslut
2021-08-31 Fortkörningsböter vid förändrad hastighet
2021-08-31 Blir mitt körkort ogiltigt om jag inte förnyar det efter ett namnbyte?

Alla besvarade frågor (95720)