Karensavdrag vid separata sjukperioder

2019-10-21 i Sjuk
FRÅGA
Hej! Jag blev sjuk fredag och måndag förra veckan. Sedan gick jag tillbaka till arbete på tisdagen. Och nu har blivit sjuk igen och blir borta från jobbet på måndag. Får jag ny karensdag då eller sjuklön?
SVAR

Hej och tack för att du vänder dig till Lawline med din fråga!

Om jag förstår frågan rätt så var du hemma från jobbet på fredagen och måndagen och blev sen hemma från jobbet igen måndagen där på, alltså sju dagar från att du var hemma från jobbet sista dagen.

Det är lagen om sjuklön (SjukL) som reglerar vad som gäller i detta fallet.

Huvudregeln är att ett nytt karensavdrag ska göras för varje ny sjukperiod. Det finns ett undantag för detta som säger att om man blir sjuk igen inom fem dagar från sista dagen man var sjuk, så ska inget ytterligare karensavdrag göras (7 § 3 stycket SjukL). Eftersom det i ditt fall har gått mer än fem dagar, kommer ett karensavdrag att göras när nästa sjukperiod börjar.

Hoppas detta gav svar på fråga!

Med vänliga hälsningar

Axel Helgesson
Fick du svar på din fråga?
Relaterat innehåll
Senaste besvarade frågorna inom Sjuk (157)
2019-11-08 Avskedande av anställd som varit sjukskriven i över två månader
2019-10-27 När räknas ett nytt återinsjuknade inte som en fortsättning på tidigare sjukdom?
2019-10-25 Utebliven sjuklön trots nio (9) månaders anställning
2019-10-21 Karensavdrag vid separata sjukperioder

Alla besvarade frågor (74731)