Kan mitt körkortstillstånd bli återkallat på grund av att jag inte använt bilbälte?

2021-07-09 i Trafik och körkort
FRÅGA
Kan mitt körkorts tillstånd dras in om jag fått böter pågrund av att jag inte hafft bälte på mig i en bil (inte när jag körde) (1500kr)
SVAR

Hej och tack för att du vänder dig till Lawline med din fråga!

Din fråga rör återkallelse av körkortstillstånd och regler om detta finns i körkortslagen (KörkL)

Kan ditt körkortstillstånd återkallas på grund av att du inte har använt bilbälte?

I 5 kap. 3 § KörkL står när Transportstyrelsen har rätt att återkalla ett körkort. Enligt 5 kap. 2 § KörkL gäller denna bestämmelse även för körkortstillstånd. Ett körkort/körkortstillstånd ska bland annat återkallas vid upprepade trafikförseelser (5 kap. 3 § 3 p. KörkL). Att inte använda bilbälte omfattas av denna punkt. Det innebär alltså att man kan bli av med sitt körkortstillstånd om man fått böter för att inte ha använt bilbälte. Det räcker dock inte med att man inte haft bilbälte en gång, utan det måste ske upprepade gånger. I ditt fall tolkar jag det som att du bara fått böter en gång, vilket inte är tillräckligt. Ditt körkortstillstånd ska alltså inte bli återkallat.

Jag hoppas att du fått svar på din fråga!

Vänliga hälsningar,

Ellinor Bäckström
Vi kan hjälpa dig vidare!
Våra jurister ger dig personlig hjälp. Klicka för att boka tid med Lawline Juristbyrå: BOKA.
Fick du svar på din fråga?
Senaste besvarade frågorna inom Trafik och körkort (960)
2021-10-20 När kan jag börja övningsköra efter indraget körkort?
2021-10-06 Ska jag sakta in om omkörande fordon färdas långsamt?
2021-10-03 Parkering under 24h med husbil
2021-09-30 Vad är straffet för grovt sjöfylleri?

Alla besvarade frågor (96475)