Kan man registrera ett samboförhållande när man är gift med en annan?

FRÅGA
hej min frågan är kan man rigesterera en sambo förhållande när man är gift med en annan? två partnerskap?
SVAR

Hej, och tack för att du vänder dig till Lawline med din fråga.

Regler om vad som i juridisk mening räknas som ett samboförhållande finns i Sambolag (2003:376).

Det går inte att registrera ett samboförhållande eller samboavtal. Ett samboförhållande uppstår i juridisk mening istället helt enkelt genom att två personer stadigvarande bor tillsammans i ett parförhållande och har ett gemensamt hushåll. Det framgår av Sambolagens 1§ 1st.

Enligt Sambolagens 2§ 1st 1p upphör ett samboförhållande om någon av samborna gifter sig. Samboförhållandet upphör oavsett om samborna gifter sig med varandra (då blir de istället makar) eller om någon av samborna gifter sig med en annan.

Svaret på din fråga är alltså att samboförhållanden inte kan registreras. Man kan inte heller i juridisk mening vara sambo med en person och gift med en annan. Är du redan gift kan du i lagens mening inte vara sambo med någon annan.

Hoppas att detta var svar på din fråga! Om du har fler frågor angående samboförhållanden är du välkommen att vända dig till Lawline igen.

Vänligen,

Cecilia Sikström
Fick du svar på din fråga?
Relaterat innehåll
Senaste besvarade frågorna inom Sambo och samboavtal (2724)
2020-09-18 Sambor med gemensamt barn - kan barnet kräva hälften av den gemensamt ägda bostadsrätten?
2020-09-18 Hur mycket har en efterlevande sambo rätt att få ut vid bodelning?
2020-09-16 Vad kan kostnaden för att köpa ut någon från gemensam bostad bli och hur går det till?
2020-09-15 Sambolagen

Alla besvarade frågor (84112)