Kan man bli vräkt från hyreslägenheten om man blir sambo utan hyresvärdens godkännande?

2021-05-16 i Hyresrätt
FRÅGA
Hej, kan man bli vräkt från hyreslägenhet ifall man blir sambo utan hyresvärdens vetskap och godkännande?
SVAR

Hej och tack för att du vänder dig till oss på Lawline med din fråga!

Jordabalken reglerar vad som gäller vid uthyrning av hyresrätt. Jag kommer därför utgå från denna lag när jag svarar på din fråga.

Som utgångspunkt behöver man inget tillstånd från hyresvärden för att ha en inneboende i sin lägenhet. Däremot får inte en hyresgäst utan tillstånd hyra ut sin hyreslägenhet i andra hand. I sådant fall kan hyresvärden ha rätt att säga upp hyresavtalet i förtid (12 kap. 39 §, 41 § och 42 § jordabalken).

Möjligen kan ett avtal mellan dig och hyresvärden ange att man måste upplysa om inneboende eller samboskap. I sådant fall kan hyresvärden ha rätt att säga upp hyresavtalet i förtid om det anses vara av synnerlig vikt för hyresvärden att detta görs (12 kap. 42 § 11 punkten jordabalken).

Jag hoppas du fått svar på din fråga! Annars är du varmt välkommen att höra av dig till oss igen.

Vänligen,

Madeleine Runesson
Vi kan hjälpa dig vidare!
Våra jurister ger dig personlig hjälp. Klicka för att boka tid med Lawline Juristbyrå: BOKA.
Fick du svar på din fråga?
Senaste besvarade frågorna inom Hyresrätt (2110)
2021-12-05 Kan hyreskontrakt sägas upp p.g.a. förändrad inkomst?
2021-12-03 Vad gäller vid byte av hyresvärd när hyresvärden är privatperson?
2021-12-01 Rökning i lägenhet och på uteplats
2021-12-01 Vad kan man göra åt störande grannar i en hyresrätt?

Alla besvarade frågor (97711)