FrågaOFFENTLIG RÄTTÖvrigt19/07/2018

Kan jag resa till Thailand eller USA som straffad?

Hej!

Min familj vill till USA eller Thailand - jag är nu 37 år, men när jag var 14 år åkte jag fast för snatteri.

Dagsböter. Så dum tonårsgrej...

Vad skriva på ESTA? Frågan; tidigare brottslighet???

Vågar jag boka resa till USA?

Resa till Thailand? Deras passkontroll?


Lawline svarar

Hej och tack för att du vänder dig till oss på Lawline med din fråga!

Jag kommer i mitt svar till dig att gå igenom dels vad som gäller angående gallring av uppgiften om ditt brott, dels vad som gäller för de olika länderna. Min utgångspunkt är att du inte dömts för fler brott än det du skrivit om i din fråga. Avslutningsvis kommer jag ge dig min bedömning utifrån det jag redovisat.

Uppgift om böter gallras ur belastningsregistret efter fem år

Om det stämmer som du skriver i din fråga att du dömdes till dagsböter bör du ha varit åtminstone femton år gammal när så skedde. Är man under femton år är man inte "straffmyndig" och det får inte utdömas påföljd (1 kap. 6 § Brottsbalken). I fallet torde det dock kvitta då det är länge sedan din dom. Även om du räknat fel och du var femton år när brottet skedde så syns det inte längre i belastningsregistret. En uppgift om böter och dagsböter gallras ur ditt belastningsregister efter fem år (17 § lag om belastningsregister). Att uppgiften gallras innebär att den förstörs och försvinner helt (prop. 2009/10:191 s.8). Uppgiften om dina böter är således borta och kan inte ses av varken arbetsgivare vid ett registerutdrag eller andra länder i samband med visumansökan.

Inresetillstånd/visum till USA

Som svensk medborgare omfattas du av Visa Waiver-programmet, innebärande att visum till USA inte behövs, däremot inresetillstånd (ESTA). I ansökan för ESTA får du besvara frågor om tidigare brottslighet. De frågor som brukar ställas är av annan karaktär och tar sikte på narkotikarelaterad brottslighet, terrorism och brott som lett till allvarliga skador på egendom eller allvarlig skada på person eller statlig myndighet.

Min uppfattning är att du inte behöver ange att du dömts för snatteri då brottet inte faller under någon av dessa kriterier. Dessutom syns inte brottet i ditt brottsregister och det är väldigt länge sedan det skedde.

Är du osäker och vill dubbelkolla går det alltid att kontakta amerikanska ambassaden för mer information. Via amerikanska ambassaden går det även att ansöka om visum för det fall att du inte skulle uppfylla kraven för inresetillstånd.

Visum till Thailand

För att resa till Thailand behövs det som svensk medborgare inget visum innan inresa om du inte har för avsikt att stanna längre än trettio dagar. För att få stanna trettio dagar utan att behöva ansöka om visum räcker det att ditt pass vid inresa är giltigt sex månader efter inresedatum och att du har en giltig utresebiljett inom trettio dagar. När du ansöker om denna typ av visum behöver du inte uppge om du blivit dömd för något brott.

Min bedömning är att din dom för snatteri inte kommer att påverka dina möjligheter att resa till varken USA eller Thailand.

För att söka inresetillstånd till USA kommer du att vara tvungen att svara på frågor som är av en helt annan karaktär än brottet du dömts för. Därutöver finns uppgiften inte längre kvar i ditt belastningsregister. Amerikanska myndigheter har inte någon direktåtkomst till svenska belastningsregister men kan i vissa fall begära ut uppgifter. I ditt fall finns det inget att begära ut.

För att söka visum till Thailand behöver du inte besvara några uppgifter om tidigare brottslighet om det avser en resa som är högst trettio dagar. För visum längre än så kan det krävas utdrag ur belastningsregister i vissa fall. Dock är ditt belastningsregister tomt varför även ett sådant visum inte bör nekas för en snatteridom.

Dennis LavessonRådgivare
Public question details image

Ställ en Expressfråga 1499 kr

Behöver du hjälp med att lösa en fråga gällande Offentlig rätt och Övrigt? Vi kan hjälpa dig!

Ställ din fråga i formuläret nedan och få svar inom 72 timmar.

Betala medKlarna Logo
0 / 1500
swish logo