Kan jag avsäga mig arvsrätten?

2015-10-31 i Arvsavstående
FRÅGA
Hej.Jag har brutit kontakten helt med min mamma och nu undrar jag om jag kan avsäga mig min arvsrätt/lott.Kan jag annars bli skyldig att ta över hennes skulder när hon går bort? Kan jag tvingas sköta gravar (hennes och mormor o morfar) som hon tidigare skrivit i sitt testamente? Ska nämnas att hon är omgift, inte med min pappa.Tacksam för svar.Vänliga hälsningarMaria Stridh
SVAR

Hej och tack för att du valt att vända dig till Lawline!

Eftersom din fråga rör arv blir ärvdabalken gällande som du kan finna här.

Det är fullt möjligt för dig att avsäga dig din arvsrätt, detta måste dock ske skriftligt (kap. 17 § 2).

Även om du väljer att inte avsäga dig arvet kan du aldrig bli tvingad att ta över din mors skulder. Skulderna ska betalas från dödsboet innan ett arvskifte görs.

Jag kan inte finna något stöd för att efterlevande är skyldiga att sköta gravar och jag finner det även osannolikt att så skulle vara fallet. Men eftersom jag här inte har funnit något stöd och om det är en viktig fråga för dig kan jag rekommendera att du tar kontakt med Familjens Jurist som är vår samarbetspartner alternativt tar kontakt med någon begravningsbyrå.

Om det finns några oklarheter eller om någon följdfråga dyker upp, tveka inte att höra av dig igen i så fall.

Mikael Jonasson
Fick du svar på din fråga?
Relaterat innehåll
Senaste besvarade frågorna inom Arvsavstående (300)
2020-07-09 Kan jag avstå mitt arv till förmån för mina barn?
2020-07-04 Kan jag avstå från mitt arv efter min mor till förmån för min moster?
2020-06-29 Hur upprättar man en handling för avstående av arv med annan förmånstagare (en son)?
2020-06-29 Hur för man över sitt arv till någon annan?

Alla besvarade frågor (81869)