Kan flera affärer i samma affärskedja porta en person från sina lokaler?

Om man har 2 lika affärer i en stad. Om man då blir tagen i den ena blir man automatiskt förbjuden då att inte gå in i andra heller för dom heter likadant är i samma krets. För det har dom sagt till mig att man inte får

Lawline svarar

Hej och tack för att du vänder dig till oss med din fråga!

Det framgår inte riktigt från din fråga, men när du skriver att man "blir tagen" tolkar jag det som att du menar om man blir tagen när man snattar, eller begår något annat brott. Om jag har tolkat det rätt undrar du då om man blir portad från alla affärer på en ort som ingår i en affärskedja om man blir påkommen med att snatta i någon av dem.

Det går inte att porta någon från en affär enligt lag

Faktum är att en affär inte kan förbjuda någon från att gå in i lokalen. Man kan alltså inte porta någon som till exempel har snattat i affären. Detta har man kommit fram till i Högsta domstolen i fallet NJA 1995 s. 84. Skulle du bli tagen för snatteri eller något liknande i en affär kan varken den, eller någon annan affär i samma kedja, porta dig. Den som har affären får däremot be dig att gå därifrån, men om du inte gör det kan de inte tvinga dig att lämna lokalen.

Det här har kritiserats ganska mycket från olika håll och nyligen öppnade regeringen upp för att de ska göra en utredning om affärer ska kunna porta vissa personer, men i dagsläget är det alltså inte en möjlighet.

Jag hoppas att du känner att du fått svar på din fråga. Om jag har tolkat något fel eller om du har någon annan fundering är du välkommen att höra av dig igen.

Vänliga hälsningar,

Mikaela von BornstedtRådgivare
Public question details image

Ställ en Expressfråga 1499 kr

Behöver du hjälp med att lösa en fråga gällande Straffrätt och Brott mot frihet och frid, 4 kap. BrB? Vi kan hjälpa dig!

Ställ din fråga i formuläret nedan och få svar inom 72 timmar.

Betala medKlarna Logo
0 / 1500
swish logo