Kan en sextonåring teckna avtal?

2015-11-29 i Omyndiga
FRÅGA
Hej. Min dotter är 16 år. Jobbar med direktförsäljning, vilket innebär att hon måste skriva abonnemangsavtal med sina kunder. Får hon göra detta som privatperson? Om inte, får hon göra det om hon har enskild firma? Allt detta på grund av sin ålder. Med vänlig hälsning
SVAR

Hej och tack för att du valt att vända dig till Lawline!

Eftersom du nämner att hon tecknar avtalen med sina kunder samt att hon arbetar med direktförsäljning utgår jag från att hon inte gör det i egenskap av privatperson utan gör det i någon bolagsform, ex. enskild firma.

Det är helt OK för din dotter att teckna avtal som faller inom området för rörelsen, detta i enlighet med kap. 9 § 5 i föräldrabalken som du hittar här.



Mikael Jonasson
Fick du svar på din fråga?
Relaterat innehåll
Senaste besvarade frågorna inom Omyndiga (126)
2020-09-17 Avtal mellan två omyndiga - kan det hävas?
2020-07-16 Vad är skillnaden mellan FB 9 kap. 6 § och 7 §?
2020-07-15 Ingått låneavtal med omyndig person - går det att få tillbaka pengarna?
2020-04-06 Får omyndiga stå med på hyreskontrakt tillsammans med vårdnadshavaren?

Alla besvarade frågor (84158)