Kan en bröstarvinge avstå sitt arv?

2019-12-08 i Bröstarvinge
FRÅGA
HejKan min bror avsäga sig rätten till arvet efter vår mamma. I detta fall gäller det en bostadsrätt. Går då hela bostadsrätten och eventuell vinst vid försäljning till mig?
SVAR

Hej och tack för att du vänder dig till Lawline med din fråga!

Bestämmelser om arv regleras i ärvdabalken (ÄB). Enligt 17 kap. 2 § 1 st. är det möjligt för en arvinge att avsäga sig sin rätt till arv. Detta kan göras antingen i ett testamente eller genom annan skrift till arvlåtaren. För bröstarvinges del kan denne avsäga sig den del av arvet som inte består av laglotten. En laglott är hälften av arvslotten, vilket kort sagt innebär att din bror kan avstå halva sitt arv, men en bröstarvinge ska alltid ärva sin laglott (7 kap. 1 § ÄB).

Det innebär därmed att din bror kan ärva mindre än dig, men han inte avstå sitt arv helt.

Hoppas att du fick svar på din fråga!

Vänligen,

Felicia Fredin
Fick du svar på din fråga?
Relaterat innehåll
Senaste besvarade frågorna inom Bröstarvinge (356)
2020-01-06 Hur mycket ska jag ärva som bröstarvinge?
2019-12-29 Vilka arvsregler gäller när min far, boende i Norge, avlidit?
2019-12-08 Kan en bröstarvinge avstå sitt arv?
2019-12-08 Bröstarvinges arvsrätt i förhållande till sambos arvsrätt

Alla besvarade frågor (76466)