Inspelning vid nytt mobilnummer

2016-07-28 i OFFENTLIG RÄTT
FRÅGA
Hej. Är det korrekt att när man får ett nytt mobilnummer att det spelas in lagligt i 6 månader?MvhBiljana
SVAR

Hej och tack för din fråga!

I lagen om elektronisk kommunikation kan du läsa om dina rättigheter till integritet i 6 kap. i samband med elektronisk kommunikation. I 6 kap. 17 § behandlas förbud mot avlyssning. För de som avlyssnar kommunikation gäller tystnadsplikt enligt 6 kap. 20 §.

I 27 kap. 18 och 19 §§ rättegångsbalken finns regler om hemlig avlyssning av elektronisk kommunikation och hemlig övervakning av elektronisk kommunikation. Dessa regler gör det möjligt att, efter beslut av domstol, i samband med utredning av grova brott, ta del av information som annars är skyddad. I 18 § 2 st. står när hemlig avlyssning får användas.

Svaret på din fråga är alltså nej, vid ett nytt mobilnummer spelas samtalen inte in om det inte finns ett domstolsbeslut som godkänner det.

Vänliga hälsningar,

Greta Apelman
Fick du svar på din fråga?
Kommentera
Relaterat innehåll
Senaste besvarade frågorna inom Övrigt (1190)
2020-10-29 Kan man bli portad från en butik?
2020-10-28 Vad krävs för att kunna få brottsskadeersättning?
2020-10-27 Kan jag överklaga kommuns fastighetsförsäljning?
2020-10-26 ​Är ingenjör en skyddad titel?

Alla besvarade frågor (85502)