Hjälmkrav för moped klass 1

2021-08-24 i Trafik och körkort
FRÅGA
Om man är över 15, har man då fri vilja att ha hjälm vid körande eller passagerare av moped klass 1?
SVAR

Hej och tack för att du vänder dig till Lawline med din fråga!

Enligt 4 kap. 9 § 2 p. Trafikförordningen måste den som färdas på en moped, oavsett klass, bära hjälm. Formuleringen "den som färdas" innebär att både förare och passagerare måste ha hjälm på sig. Det spelar därmed heller ingen roll vilken ålder föraren och/eller passageraren har, hjälmkravet gäller alla.

Hoppas att du fick svar på din fråga!

Julia Hellquist
Vi kan hjälpa dig vidare!
Våra jurister ger dig personlig hjälp. Klicka för att boka tid med Lawline Juristbyrå: BOKA.
Fick du svar på din fråga?
Senaste besvarade frågorna inom Trafik och körkort (960)
2021-10-20 När kan jag börja övningsköra efter indraget körkort?
2021-10-06 Ska jag sakta in om omkörande fordon färdas långsamt?
2021-10-03 Parkering under 24h med husbil
2021-09-30 Vad är straffet för grovt sjöfylleri?

Alla besvarade frågor (96475)