Har vi rätt att säga upp en provanställd som är sjukskriven?

Hej,

Kan arbetsgivaren, avbryta en provanställning under pågående sjukskrivning. (kortvarig sjukinskrivning)

Exempel, Medarbetaren sjukskriven sig hela denna vecka tills 12 :e juli, Kan jag underrätta facket och medarbetare med 14 dagar varsel, dvs att medarbetare ska vara tillbaka från sjukperioden och arbeta sista veckan.

Eller är det bättre att arbetsbefria sista veckan för att undvika ytligare konflikter? medarbetare har varit anställd i 2 månader med det har redan varit mycket kring personer med kunder och kollegor, vi känner redan att hen inte är rätt person för oss.

Mvh

Lawline svarar

Hej och tack för att du vänder dig till oss här på Lawline med dina fråga.

Tillämpliga lagrum
Lagrum som är tillämpliga på din fråga hittar vi i Lagen om anställningssykdd (LAS) och Medbestämmandelagen (MBL).

Kollektivavtal
Arbetsrätten präglas av kollektivavtal vilket i detta fall innebär att om det föreligger ett kollektivavtal på arbetsplatsen som reglerar provanställning gäller detta framför det som nämns i LAS. Jag förutsätter därför i mitt svar att det inte finns något kollektivavtal som inskränker LAS:s regler gällande provanställning.

Rätten att avsluta provanställningen
En provanställning är en anställningsform som får pågå i max sex månader och fortskrider den längre än så övergår den automatiskt i en tillsvidareanställning. Något annat som är specifikt för just provanställningen är att man både som arbetsgivare och arbetstagare har rätt att avsluta provanställningen när som helst under provanställningen så länge inte kollektivavtal säger något annat. Skillnaden när det är du som arbetsgivare som avslutar provanställningen är bara att det finns en krav på 14 dagars varsel innan uppsägningen. Det finns med andra ord inga hinder för dig som arbetsgivare att meddela din provanställda som är sjukskriven att anställningen upphör om 14 dagar, 6 § LAS och 31 § LAS. Mycket viktigt är också, precis som du har nämnt, att även samtidigt meddela facket som din anställda är medlem i.

Avseende din fråga om du bör arbetsbefria den provanställda den sista veckan skulle jag säga att det helt är upp till er att bestämma tillsammans med den provanställda. Den anställda har rätt att arbeta den sista veckan och få ut lön för denna period, men kommer ni tillsammans överrens om en annan lösning är det också okej.

Avslutning
Jag hoppas att du fick svar på din fråga och skulle det vara så att du har någon följdfråga är det bara att höra av dig till mig på Lisa.Gustafsson@Lawline.se så återkommer jag. Annars önskar jag dig lycka till!

Vänligen

Lisa GustafssonRådgivare
Public question details image

Boka tid med jurist

Behöver du hjälp med ärenden relaterade till Arbetsrätt och Uppsägning och avskedande ? Våra duktiga jurister kan hjälpa dig!

Fyll i formuläret så svarar en av våra jurister dig inom 24 timmar. Juristen kommer att kontakta dig och ge dig ett tidsestimat och ett prisförslag för att hjälpa dig med att lösa ditt ärende

0 / 1000