Har man försörjningsplikt åt sitt barn efter det att barnet tagit studenten?

2017-05-29 i Underhåll
FRÅGA
Min dotter tar studenten nu i juni. Har jag försörjningsplikt för henne? Tror inte hon läser vidare detta året, hon ska jobba timtid i sommar. Om hon börjar studera på universitetet i höst har jag då försörjningspliktMvh
SVAR

Hej! Tack för att du vänder dig till Lawline med din fråga.
Föräldrarnas försörjningsplikt över sina barn regleras i 7 kap föräldrabalken. Enligt 7 kap 1 § 2 st upphör underhållsskyldigheten när barnet fyller 18 år. Om barnet går i skolan efter denna tidpunkt, är föräldrarna dock fortfarande underhållsskyldiga under den tid som skolgången pågår, dock längst tills dess barnet fyllt tjugoett år. Till skolgång räknas studier i grundskolan eller gymnasieskolan och annan jämförlig grundutbildning.
Så svaret på din fråga blir att efter det att din dotter tagit studenten har du ingen försörjningsplikt gentemot henne. Alltså har du varken någon försörjningsplikt nu under sommaren eller under den tid hon studerar på universitetet, utan tanken är att hon nu snart ska klara att försörja sig själv.

Mvh

Mimmi Orrenius
Du är välkomna att boka en erfaren jurist för fortsatt juridisk rådgivning genom att skicka en kostnadsfri bokningsförfrågan till Lawlines Juristbyrå här.
Våra jurister på Lawline Juristbyrå erbjuder rådgivning inom en rad olika områden och hjälper dig i ditt specifika ärende utifrån ditt behov.
Fick du svar på din fråga?
Senaste besvarade frågorna inom Underhåll (1075)
2021-07-23 Vad gäller vid underhållsskyldighet för barn efter separation?
2021-07-15 Hur länge har föräldrar försörjningsplikt till sina barn?
2021-07-12 Underhåll till barn som är 20 år?
2021-07-08 underhållsbidrag

Alla besvarade frågor (94171)