Har jag rätt till min mors arvsrätt efter min morfars död?

2019-04-11 i Arvsordning
FRÅGA
Har jag rätt att ärva min bortgångne mammas arvsrätt från min morfar om hon inte var enda syskonet?
SVAR

Hej och tack för att du vänder dig till Lawline med din fråga!

Regler kring arvsrätt hittar du i ärvdabalken (ÄB).

Du tar över din mors arvsrätt

Ja, du har rätt till din mammas arvsrätt från din morfar även om din mamma har syskon som fortfarande lever.

Det är i första hand din morfars barn (bröstarvingar) som ärver lika stora andelar vardera av honom. (2 kap. 1 § ÄB) Eftersom din mamma är bortgången så tar du istället över hennes arvsrätt. (2 kap. 1 § 2 stycket ÄB)

Om din mamma har t.ex. två syskon så ärver alltså du 1/3, och hennes två syskon 1/3 vardera av arvet som din morfar lämnar efter sig.

Hoppas du fick svar på din fråga!

Vänliga Hälsningar,

Annelie Burström
Fick du svar på din fråga?
Kommentera
Relaterat innehåll
Senaste besvarade frågorna inom Arvsordning (1179)
2019-06-12 Ärver vi vår ingifta farbror?
2019-06-11 Ärver både jag och mina brorsbarn min far om min bror gått bort tidigare?
2019-06-11 Varför ärver mìn halvbrors två barn mìn biologiska pappas del i ett arv? Om arvsrättens principer, efterarv, fri förfoganderätt samt kvotdelar.
2019-06-10 Ärver min fru om jag har barn sedan tidigare?

Alla besvarade frågor (69954)