Gallringstid för domar i utlandet

2015-11-30 i STRAFFRÄTT
FRÅGA
Hej, Om man har blivit dömd i ett annat EU land till böter, hur sköts belastningsregistret i Sverige? Gäller samma regler för gallring som om man hade utfört och blivit dömd för brottet i Sverige? Tacksam för svar
SVAR

Hej och tack för att du vänder dig till Lawline med din fråga!

Om man har blivit dömd i ett annat EU-land ska den domen föras in i det svenska belastningsregistret i enlighet med artikel 4.2 rådets rambeslut 2009/315/RIF. Din dom finns alltså med stor sannolikhet i det svenska belastningsregistret.

Gallringen

Vad gäller gallringen av domen ska den gallras så snart som Polismyndigheten fått reda på att din dom har gallrats från den staten som domen dömdes ut i, se 17 a § lagen om belastningsregister. Gallringstiden i Sverige beror alltså på gallringstiden i det EU-land som du dömdes i. Dock ska en sådan uppgift gallras i Sverige senast 20 år från det att domen dömdes ut, vilket innebär att uppgiften gallras ut allra senast efter 20 år. Det är alltså inte samma regler som om man blivit dömd i Sverige, dock kan det vara samma gallringstid.

Hoppas att du fått svar på din fråga, annars är du välkommen att återkomma.

Mvh

Fick du svar på din fråga?
Relaterat innehåll
Senaste besvarade frågorna inom Övrigt (2356)
2020-05-29 Överklagande
2020-05-29 Kan man dubbelbestraffas? När kan man inte längre bli straffad för ett brott?
2020-05-28 När kan kontaktförbud utfärdas?
2020-05-27 Oskyldigt anklagad för brott

Alla besvarade frågor (80456)