Fråga om straff vid rattfylleri
Hej. Min son som fortfarande har körkort på prov än har åkt dit för rattfylla. Bakfylla dagen efter. Han hade 0,27 ml i utandningsluften. Vad händer nu?han har nyss fått jobb och som vi bor så är han beroende av körkortet,det går inte ens bussar här.Han har 1,5 mil till jobbet. Tack på förhand.
Lawline svarar
Enligt 4 § lagen (1951:649) om straff för vissa trafikbrott kan rattfylleri leda till böter eller fängelse i högst sex månader.
Utöver detta kommer Transportstyrelsen högst sannolikt att återkalla körkortet enligt 5 kap. 3 § p. 2 körkortslagen (1998:488). Vid återkallelse av körkort beslutar myndigheten längden av spärrtiden. En spärrtid är hur lång tid körkortet kommer att vara återkallat. Enligt 5 kap. 6 § samma lag är spärrtiden lägst ett år och högst tre år, se närmare andra meningen i första stycket.
Tyvärr är sannolikheten väldigt låg att endast en varning utfärdas, jämför 5 kap. 9 § körkortslagen.
I det aktuella fallet inträffade händelsen under prövotiden. Om återkallelse av körkort inträffar med stöd av bl.a. 5 kap. 3 § p. 2 under denna period måste personen i fråga göra om förarprovet, d.v.s. ett nytt kunskaps- och körprov, se 5 kap. 14 § körkortslagen, se även här.
Ett rekommenderat alternativ till att få körkortet återkallat är att försöka ansöka om alkolås. Förutsättningarna till alkolås anges i ovanstående sida.
När Transportstyrelsen ska besluta om återkallelse av körkort eller alkolås bereds den enskilde alltid tillfälle att yttra sig om saken, vanligtvis skickas en yttrandeblankett. Den enskilde får här möjlighet att ange olika skäl till att Transportstyrelsen antingen ska sänka spärrtiden vid återkallelse av körkortet eller begära alkolås. Av din fråga framgår det att din son är beroende av körkortet för att kunna jobba. Jag rekommenderar starkt att du anger detta för att få ett mer förmånligare beslut.
Slutligen är det viktigt att notera att oavsett Transportstyrelsens bedömning avseende körkortet har domstolen fortfarande möjlighet att utfärda böter eller fängelse i högst sex månader enligt trafikbrottslagen.
Med vänlig hälsning,