Fråga om smitning
Fråga
Svar
Hej och tack för att du vänder dig till oss på Lawline med din fråga!
Brottet smitning framgår av 5 § Lagen om straff för vissa trafikbrott och lyder enligt följande: Om en vägtrafikant, som med eller utan skuld haft del i uppkomsten av en trafikolycka, genom att avlägsna sig från olycksplatsen undandrar sig att i mån av förmåga medverka till de åtgärder, vartill olyckan skäligen bör föranleda, eller om han undandrar sig att uppge namn och hemvist eller att lämna upplysningar om händelsen, döms till böter eller fängelse i högst sex månader.
Om du inte märkt att en olycka skett så har du saknat uppsåt vilket är en förutsättning för att du ska kunna bli dömd för brottet. Vid ett förhör bör du förklara alla omständigheter du känner till och vidhålla att du inte märkt att en olycka skett. Om olyckan var av så ringa omfattning att den är svår att märka kan den inte ha inneburit några större skador, så även om rätten skulle bedöma dig som skyldig bör straffet stanna vid böter. Sammantaget bör du alltså vara så utförlig du kan i din berättelse och göra det tydligt att du inte märkte att en olycka skett. Jag hoppas att du är nöjd med ditt svar, om inte, eller om du har närmre funderingar är du varmt välkommen att återkomma till oss på Lawline!
Har du en egen fråga?
Få svar på dina juridiska frågor snabbt och kostnadsfritt, granska dina försäkringar och avtal mot lagrum, upprätta avtal direkt i tjänsten och behöver du jurist kan du eskalera ärendet helt inom plattformen.
Skapa konto- Framtagna av jurister
- Anpassas efter din situation
- Möjlighet till juristgranskning