Förverka alkoholdryck

FRÅGA
Hej!Har en ordningsvakt rätt att förverka alkohol på allmänplats?
SVAR

Hej! Tack för att ni tar del av den juridiska rådgivningen som Lawline ställer till förfogande!

En ordningsvakt kan beslagta sprit, vin, starköl och andra jästa alkoholdrycker i anknytning till allmän sammankomst, offentliga tillställningar eller inom ett trafikföretags territorium (se 2 § 3 pt. lag om förverkande av alkoholhaltiga drycker m.m.). Förevarande berusningsmedel får emellertid enkom förverkas såvida tillstånd har givits av polisen. Utan polisens medgivande får ordningsvakter med andra ord ej förverka alkohol.

Vänligen,

Anonym Rådgivare
Fick du svar på din fråga?
Kommentera
Relaterat innehåll
Senaste besvarade frågorna inom Ordningsvakt och väktare (64)
2020-10-17 får en ordningsvakt neka mig inträde?
2020-10-09 Entrévärdens vs. ordningsvaktens jobb
2020-10-06 Vilket lagstöd används när någon blir avvisad för fylla?
2020-09-27 Väktare och befogenhet att föra bort någon från offentlig plats

Alla besvarade frågor (85217)