FrågaSKATTERÄTTInkomstskatt25/03/2018

Föreligger skattskyldighet för pensionsinkomster om man är bosatt utomlands?

Hej ! Gift med en kinisisk kvinna och bor i Kina, sedan 1,5 år

Jag har bara pension från min statliga anställning, har ingen

bostad i Sverige. Mina barn och min ex.fru bor i Sverige

Måste jag betala skatt på min pension i Sverige ??

Lawline svarar

Hej!

Tack för att du vänder dig till Lawline med din fråga.

Svaret på din fråga är detsamma oavsett om du klassificeras som obegränsat eller begränsat skattskyldig i Sverige. Begränsat skattskyldig är man bland annat i de fall man inte är bosatt, vistas eller har stadigvarande anknytning till Sverige.

Det faktum att du har barn i Sverige skulle kunna utgöra en grund för att du är obegränsat skattskyldig i Sverige. Skattskyldigheten framgår i sådant fall av 10 kap 1 § inkomstskattelagen (IL) och 11 kap 1 § IL. Om du däremot anses vara begränsat skattskyldig i Sverige framgår skattskyldigheten av 3 § lag om särskild inkomstskatt för utomlands bosatta (SINK) och 5 § 1 st. 5 p. SINK.

Sammanfattningsvis kan konstateras att du behöver betala skatt på din pension som betalas ut av svenska staten trots att du är bosatt i Kina.

Hoppas att du fått svar på din fråga. Du är välkommen att återkomma om du har fler frågor.

Med vänlig hälsning,

Christoffer TolfRådgivare
Vi använder Cookies
Vi använder cookies för att ge dig bästa möjliga upplevelse på vår webbplats. För att anpassa dina cookie-inställningar, vänligen klicka på “Mer information”