Förbud mot förhållande mellan 16 och 21-åring?

2015-03-30 i STRAFFRÄTT
FRÅGA
Är det olagligt för mig som är 16 och fyller 17, att ha ett förhållande med en som är 21 och fyller 22 år?
SVAR

Hej och tack för din fråga

Nej det finns inget förbud mot att en 16-årig person har ett förhållande med en 21-åring.

Däremot är det olagligt för en person att ha sex med en person under 15 år (våldtäkt mot barn) enligt brottsbalken 6 kap 4§ 1st. Det är också en straffbelagd gärning att en person har sex med sitt barn (biologiskt eller fosterbarn), även om barnet är över 15 år (upp till 18 år) enligt brottsbalken 6 kap. 4§ 2st.

Att en person inte fyllt 18 år är också ett äktenskapshinder, vilket innebär att en person under 18 år gifta sig, se äktenskapsbalken 2 kap. 1§ (länk finns här )

Länk till brottsbalken hittar du här

Fick du svar på din fråga?
Relaterat innehåll
Senaste besvarade frågorna inom Övrigt (2397)
2020-08-04 Vittnens straffrättsliga ansvar i en rättegång
2020-08-02 Hur sker gallringen från belastningsregistret?
2020-07-31 Är fällknivar utan egg olagliga?
2020-07-31 När gallras misstankeregistret?

Alla besvarade frågor (82662)