Föräldrars underhållsskyldighet efter 18-årsdagen

2019-07-10 i Underhåll
FRÅGA
Hej.Jag har en 18årig dotter som varit placerad på behandlingshem/i fosterhem de senaste åren och nu när hon fyllde 18 så har hon bestämt sig för att skriva ut sig och klara sig själv. Hon har pluggat på gymnasiet till och från under dessa år men jag vet inte hur hon kommer att göra nu. Min fråga är, är vi föräldrar underhållsskyldiga även fast hon gjort valet att lämna allt och flytta till den nuvarande pojkvännen?
SVAR

Hej!

Tack för att du vänder dig till Lawline med din fråga!

Din fråga regleras av föräldrabalken (FB).

Föräldrars underhållsskyldighet upphör när barnet fyller 18 år. Om barnet går i grundskolan, gymnasieskolan eller annan jämförlig grundutbildning är föräldrarna dock fortsatt underhållsskyldiga även efter 18-årsdagen, så länge barnet går i skolan eller som längst tills barnet fyller 21 år (7 kap 1 § 2 st FB).

Vänligen

Henrik Witt-Strömer
Fick du svar på din fråga?
Kommentarer:
Hallå 014 Jag driver ett privat internationellt finansiellt partnerskap som skapades för att hjälpa människor som behöver finansiellt stöd. Om du har ekonomiska svårigheter eller ekonomiskt kaos och behöver pengar för att starta ditt eget företag, eller om du behöver ett lån för att lösa dina skulder eller betala dina räkningar, kan jag bevilja lån som sträcker sig från upp till 5.000.000 sek. Om du är intresserad av mitt erbjudande, berätta vad du vill låna och hur lång tid det tar. Kontakt: nagelsilvia58@gmail.com tack för din förståelse
2019-07-12 11:29
Kommentera
Relaterat innehåll
Senaste besvarade frågorna inom Underhåll (815)
2019-07-14 Underhåll när barnet jobbar eller pluggar?
2019-07-12 Krav för underhållsstöd
2019-07-11 Vilka möjligheten finns det för mig att driva igenom ett högre underhållsbidrag?
2019-07-10 Föräldrars underhållsskyldighet efter 18-årsdagen

Alla besvarade frågor (71141)