Förälders tillåtande av olovlig körning - straff

2016-05-15 i Trafikbrott
FRÅGA
Hej, kan min mammas körkort bli indraget om jag (14 år) kör moppe och hon vet om det?
SVAR

Hej och tack för att du vänder dig till Lawline!

En vårdnadshavare eller annan vuxen som tillåter ett barn att köra ett fordon som hen inte har rätt att köra pga att hen inte har åldern inne eller inte har rätt behörighet kan man dömas till tillåtande av olovlig körning. Detta brott regleras i 3 § 3 st lag (1951:649) om straff för vissa trafikbrott, se här. Straffet för ett sådant brott är böter men i vissa fall kan transportstyrelsen även komma att ifrågasätta vårdnadshavaren/den vuxnes körkortsinnehav. Detta är dock väldigt ovanligt. Det händer alltså väldigt sällan att körkortet dras in pga tillåtande av olovlig körning men svaret är alltså ja, det är möjligt att din mammas körkort kan bli indraget pga att du olovligt kör moped.

Med vänliga hälsningar,

Mathilda Rova
Fick du svar på din fråga?
Kommentera
Relaterat innehåll
Senaste besvarade frågorna inom Trafikbrott (1028)
2020-10-27 Fastnat på fartkamera - vad gäller?
2020-10-25 Jag tror att jag åkte fast i fartkamera så jag undrar hur lång tid tar det till brevet kommer hem ?
2020-10-25 Brott mot trafikförordningen
2020-10-18 vilket straff för tre olovliga körningar

Alla besvarade frågor (85429)