Finns det en uppsägningstid för visstidsanställning?

FRÅGA
HejHar varit tillsvidareanställd 02-2011-06-2017 därefter projekt/visstidsanställd till 2018-03-31 inom samma företag. Har jag någon uppsägningstid efter denna dag?
SVAR

Hej och tack för att du vänder dig till Lawline med din fråga!

En tidsbegränsad anställning (visstidsanställning) upphör vid anställningstidens utgång, eller när arbetet är slutfört. Någon uppsägningstid föreligger inte, om inget annat har avtalats (4 § 2st LAS).

Har arbetet pågått i normalfall mer än tolv månader under de senaste tre åren ska arbetsgivaren minst en månad innan anställningstidens utgång lämna besked om att anställningsförhållandet inte kommer att förlängas (15 § 1st LAS). Iakttas inte månadsfristen riskerar arbetsgivaren att få betala skadestånd.

Hoppas detta gav svar på din fråga!

Tveka inte att höra av dig till Lawline igen för ytterligare frågor.

Vänliga hälsningar,

Melina Trydegård
Vi kan hjälpa dig vidare!
Våra jurister ger dig personlig hjälp. Klicka för att boka tid med Lawline Juristbyrå: BOKA.
Fick du svar på din fråga?
Senaste besvarade frågorna inom Uppsägning och avskedande (1926)
2022-01-26 Vilken uppsägningstid gäller för en arbetstagare som vill säga upp sig?
2022-01-25 Fråga om uppsägning
2022-01-23 Kan man avstängas om man inte är vaccinerad mot covid?
2022-01-23 Är uppsägningen av mig giltig när verksamheten jag jobbat i övergår till en ny arbetsgivare?

Alla besvarade frågor (98667)