Får man skjuta ett luftgevär i ett detaljplanerat område?

2021-06-30 i STRAFFRÄTT
FRÅGA
Får jag skjuta med ett effektbegränsat luftgevär (dvs licensfritt och under 10 joule) i min trädgård i detaljplanerat område givet att jag har ett bra kulfång och är över 18 år.
SVAR

Hej och tack för att du vänder dig till oss på Lawline med din fråga!

Enligt 3 kap. 6 § 2 st Ordningslagen är det endast tillåtet att skjuta med ett luftgevär i ett område som omfattas av detaljplan om man är över 18 år. Så länge vapnet är effektbegränsat och därmed licensfritt och du är över 18 år får du därmed skjuta i din trädgård, trots att denna omfattas av detaljplan.

Jag hoppas detta besvarade din fråga!

Hälsningar,

Sara Hrnic
Vi kan hjälpa dig vidare!
Våra jurister ger dig personlig hjälp. Klicka för att boka tid med Lawline Juristbyrå: BOKA.
Fick du svar på din fråga?
Senaste besvarade frågorna inom Övrigt (2679)
2021-10-24 Vapenlicens trots tidigare dom för vapenbrott
2021-10-21 Hur påverkar brott ansökan om legitimation för sjuksköterska?
2021-10-20 Kontaktförbud trots gemensamma barn?
2021-10-16 Får 18-åring köpa svärd?

Alla besvarade frågor (96515)