Får jag parkera överallt där det inte finns någon förbjuden parkering skylt?

2019-09-13 i Trafik och körkort
FRÅGA
Kan jag parkera på en plats där det inte finns någon förbjuden parkering skylt?
SVAR

Hej! Tack för att du vänder dig med din fråga till Lawline!

Jag tolkar din fråga som att du undrar om du får lov att parkera överallt där det inte finns någon förbjuden parkering skylt och frågan regleras i trafikförordningen. Den innehåller generella bestämmelser om bland annat hur man får stanna och parkera. Bestämmelserna anges inte med skylt utan du förväntas känna till dem ändå. Du har alltså inte nödvändigtvis rätt att parkera någonstans, bara för att det inte finns en skylt som säger motsatsen.

Du får till exempel inte stanna eller parkera på en plats eller på ett sådant sätt att fara uppstår eller på ett sådant sätt att du hindrar trafiken på ett onödigt sätt (47 § 3 kap. första punkten trafikförordningen). Eftersom jag inte vet mer om just din situation kan jag inte göra någon bedömning hur det ut i just ditt fall. För mer information kan du läsa denna broschyr från Transportstyrelsen.

Hoppas du fått svar på din fråga!

Emil Bengtsson
Fick du svar på din fråga?
Relaterat innehåll
Senaste besvarade frågorna inom Trafik och körkort (658)
2019-12-10 Riskerar jag påföljder om jag kör min väns oförsäkrade bil?
2019-12-08 Vad gäller vid rattfylleri?
2019-12-08 Kan man ta reda på om en person har körkort?
2019-12-08 Rättsvillfarelse

Alla besvarade frågor (75516)