Får jag lön för om jag blir hemskickad för tidigt av arbetsgivaren pga brist på arbete?

FRÅGA
Hej!Jag är timanställd och i mitt avtal står det att mitt jobb är 40/h i veckan. Får arbetsgivaren skicka hem mig tidigare på dagen i brist på arbete utan att betala ut mig lön för resten utav dagen?
SVAR

Hej och tack för att du vänder dig till Lawline med din fråga!

Som huvudregel gäller det som avtalats mellan dig och arbetsgivaren. En timanställning innebär att du och din arbetsgivare avtalar om arbetstider allteftersom, och du får bara lön för den tiden du faktiskt arbetar. Detta innebär dock inte att du inte får lön för den tiden du inte arbetar för att det finns för lite att göra på arbetet en dag, eftersom du och din arbetsgivare avtalat om arbetstiden för den specifika dagen. Om du däremot kommit överens med arbetsgivaren om att din lön skulle utebli om du gick hem tidigare är det givetvis det som gäller.

Hoppas du fick svar på din fråga. Hör gärna av dig om du undrar något mer!

Med vänliga hälsningar,

Matilda Hetlesaether
Fick du svar på din fråga?
Kommentera
Relaterat innehåll
Senaste besvarade frågorna inom Arbetsgivarens skyldigheter (584)
2019-08-12 Vilka arbetsuppgifter får en 17-åring ha?
2019-08-07 Får arbetsgivaren ensidigt ändra arbetstagarens lön?
2019-08-05 Vad är skillnaden mellan 13 § 1 st och 13 § 2 st MBL?
2019-07-31 Tolkningsföreträde vid arbetsskyldighet

Alla besvarade frågor (72048)