Enskild egendom genom testamente

2019-07-16 i Make
FRÅGA
Bostadsrätt och testamente/enskild egendomHej, jag undrar hur man skall gå till väga med min mammas bostadsrätt? Vi är tre syskon och när hon går bort lär ju den säljas, troligtvis med liten vinst.Det hon skulle vilja är att den vinsten går endast till oss barn och inte till våra respektive.Hur kan hon skriva in det i sitt testamente? Finns det någon mall för enskild egendom eller hur går man till väga?
SVAR

Hej!

Tack för att du vänder dig till oss på Lawline med din fråga!

Egendomen blir er barns enskilda egendom, om er mamma skriver i ett testamente att den ska vara det (7 kap 2 § 3–4 p äktenskapsbalken). Det är inte tillräckligt att hon säger att den ska vara enskild egendom, utan det måste skrivas i ett testamente.

Vänligen,

Henrik Witt-Strömer
Fick du svar på din fråga?
Kommentarer:
3QHallå Jag driver ett privat internationellt finansiellt partnerskap som skapades för att hjälpa människor som behöver finansiellt stöd. Om du har ekonomiska svårigheter eller ekonomiskt kaos och behöver pengar för att starta ditt eget företag, eller om du behöver ett lån för att lösa dina skulder eller betala dina räkningar, kan jag bevilja lån som sträcker sig från upp till 5.000.000 sek. Om du är intresserad av mitt erbjudande, berätta vad du vill låna och hur lång tid det tar. Kontakt: nagelsilvia58@gmail.com
2019-07-16 17:18
Kommentera
Relaterat innehåll
Senaste besvarade frågorna inom Make (368)
2019-08-13 Vem ärver först, efterlevande make eller gemensamma barn?
2019-07-31 Kan en förälder ärva från sitt avlidna barn när det finns en make?
2019-07-24 Säkerhet för efterlevande make
2019-07-24 Äktenskapsförord och efterlevande makes möjlighet till jämkning av bodelningen

Alla besvarade frågor (72110)