FrågaSTRAFFRÄTTÖvrigt26/09/2014

Blivit dömd för våld mot tjänsteman hinder mot ansökan till Lärarhögskolan?

Kan man söka till Lärarhögskolan och sen söka arbete som lärare om man blivit dömd för våld mot tjänsteman?

Lawline svarar

Hej!

Självklart kan du göra det! Domen är inget hinder. Brottet har inte begåtts som lärare och saknar troligen koppling till skola. Att du är dömd för det brottet gör inte att Lärarhögskolan kan välja att avskilja dig från undervisningen. 

Det kan dock vara problematiskt att begå brott under tiden man utbildar sig till lärare (http://www.aftonbladet.se/nyheter/article10342049.ab), men domen du har är inget hinder för att ansöka.

Jennifer RönnerhedRådgivare
Public question details image

Boka tid med jurist

Berätta om ditt ärende

Fyll i dina kontaktuppgifter och beskriv ditt ärende i korthet, så kommer vår partner Juridium att kontakta dig inom ett dygn nästkommande vardag. Din bokningsförfrågan är inte bindande.

0 / 1000