Begränsad skattskyldighet, fastigheter

FRÅGA
Hej,Jag är utskriven från Sverige och har nu ärvt en del av en fastighet i Sverige. Fastigheten blir såld med vinst, och frågan är om jag måste skatta för den vinsten i Sverige?
SVAR

Hej och tack för din fråga.

Om du inte är bosatt i Sverige och inte betalar skatt här är du trots detta begränsat skattskyldig för vissa inkomster som har anknytning till Sverige. Enligt 3 kap. 18 § 1 st. 10 punkten inkomstskattelagen (1999:1229) är man begränsad skattskyldig för kapitalvinster (vinst på såld fastighet) i Sverige. Det innebär du ska upp kapitalvinsten på fastigheten såld i Sverige för beskattning i Sverige.

Hoppas att svaret var till din hjälp. Har du fler frågor är du välkommen att ställa en ny till Lawline.

Hälsningar

Bartu Bugdayli
Fick du svar på din fråga?
Kommentera
Relaterat innehåll