Avsäga sig sina föräldrar

2016-12-26 i Barnrätt
FRÅGA
Kan man avskriva sig från sina föräldrar?
SVAR

Hej, tack för att du vänder dig till Lawline med din fråga!

Det går enbart att "avsäga" sin sina föräldrar genom att bli adopterad. Du kan alltså inte enbart avsäga dig från dina föräldrar för att sedan stå utan föräldrar, detta för att det anses viktigt att alla barn har föräldrar. Det du vidare kan göra om du vill att era släktband ska få så få rättsliga verkningar som möjligt är att skriva ett testamente. I det fall du inte har några barn kommer i första hand dina föräldrar ärva dig enligt 2 kap. 2 § 1 st. ärvdabalken, med hjälp av ett testamente kan du se till att någon du vill ska ärva ärver istället för dina föräldrar, detta då de inte har någon lagstadgad rätt att ärva.

Om du har ytterligare funderingar är du varmt välkommen att åter vända dig till Lawline!

Med vänliga hälsningar,

Elin Nordeman
Fick du svar på din fråga?
Senaste besvarade frågorna inom Barnrätt (1720)
2021-06-13 Kan den ena föräldern hindra den andra föräldern att flytta?
2021-06-09 Vad krävs för att socialen skulle omhänderta ett barn?
2021-06-08 Har jag rätt att träffa mina barnbarn?
2021-06-04 Vad gör jag om ensam vårdnadshavare inte låter mig träffa barnen?

Alla besvarade frågor (93111)