Att överlåta bostadsrätt genom gåva inom ett samboförhållande

Hej!

Min sambo och jag ska nu sälja vår bostadsrätt som vi äger halva var. Innan försäljning vill jag skriva över min del av bostadsrätten samt lånen på min sambo. Hur gör vi det smidigast?

Har förstått att man kan skriva ett gåvobrev men inte om man ska skriva över lånen?

Vart får man tag i såna handlingar?

Lawline svarar

Hej! Tack för att du vänder dig till Lawline med din fråga.

Du kan givetvis ge din hälft av bostaden i gåva till din sambo. Om din sambo även ska ta över någon del av bolånet avseende bostadsrätten kommer dock rättshandlingen att betraktas som ett köp då att ta över lån betraktas som att betala köpeskilling.

Ni kan få hjälp av att upprätta korrekta gåvo- eller köpehandlingar genom att använda vår avtalstjänst (klicka här).

För att det ska bli så korrekt som möjligt, rekommenderar jag dock att ni kontaktar vår samarbetspartner Familjens jurist för detaljerad rådgivning innan ni börjar göra något i ärendet.

Nicole CaiRådgivare
Public question details image

Tjänster till fast pris *

Behöver du hjälp med Familjerätt och Sambo och samboavtal? Vi hjälper dig till fast pris!

Samboavtal995 kr

Upprättande av samboavtal som skickas till dig som PDF. Inkluderar upp till 15 minuters konsultation via mail och/eller telefon.

Betala medKlarna Logo
* Samtliga fastprisärenden hanteras av en jurist och inkluderar även en telefonavstämning