Arvsrätt för adopterade

FRÅGA
Hej,Min mor dog för en och en halv vecka sedan, för två dagar sedan berättar min far att han inte är min biologiska far, enligt honom har han adopterat mig, enligt min syster är jag född inom äktenskapet. Jag är född 1960.Enligt honom har jag ingen arvsrätt efter honom?Vad är det som gäller?Tacksam för svar!
SVAR

Hej och tack för att du vänder dig till Lawline med din fråga!

Enligt 4 kap. 8 § 1 st. föräldrabalken (FB) likställs adoptivbarn med biologiska barn (här). Detta innebär att du har lika stor rätt att ärva din far, oavsett om han är din biologiska far eller om du är adopterad.

Med vänlig hälsning,

Linda Critchley
Fick du svar på din fråga?
Kommentera
Relaterat innehåll
Senaste besvarade frågorna inom Övrigt (863)
2020-10-23 Ärver en dödsbodelägare den avlidnes skulder?
2020-10-16 Gåvor som kränker arvsrätten och förskott på arv
2020-10-15 Värdering av bostad i samband med bodelning
2020-10-11 Kommer min mans pensionsförsäkringar att ingå i dödsboet efter honom?

Alla besvarade frågor (85411)