arvsordning och testamente

2016-07-28 i Arvsordning
FRÅGA
HejsanJag har en fråga ang min morbror som avled för 1 månad sedan. Nu ska min mamma (hans syster) på bouppteckning. MIn fråga är: Vem ärver honom och vad säger lagen? Min morbror var svårt sjuk i ALS och var dement. Hans fru är även avliden och bådas föräldrar och de hade inga barn. utan det är bara hans syskon som är i livet (min mamma och min moster). Är det de två som ska dela på arvet då i första hand och därefter sin tur min bror och jag (då bara min mamma har barn) i nästa led. Gäller annat om det finns ett testamente som jag fått veta att min moster har vittnat till (och vad jag förstår får inte syskon vittna när det gäller påskrift av detta)
SVAR

Tack för du vänt dig till Lawline med din fråga!

Jag kommer dela upp denna fråga. Först kommer jag besvara dina frågor om arvsordning och sedan om testamente.

Arvsordning:

Som jag har förstått det så är dessa avlidna (förutom din morbror): Hans föräldrar, hans fru och hennes föräldrar. Vidare hade din morbror eller hans fru inte några barn och hans frus föräldrar hade inte heller några barn. Således är det du, din bror samt hans 2 systrar (din mamma och din moster) som är kvar i livet.

Om det är på detta sätt har du rätt i det du skriver hur fördelningen av arvet ska ske. Det är på det viset att arvet fördelas utifrån olika arvsklasser enligt ärvdabalken (ÄB) (här). Den första arvsklassen består av bröstarvingar till arvlåtaren, den andra klassen av föräldrar och föräldrars avkomlingar samt den tredje klassen av mor- och farföräldrar och deras barn. I ditt fall blir den andra arvsklassen aktuell eftersom arvlåtarens (din morbrors) syskon i livet och de är ju hans föräldrars avkomlingar. Därför ska hela arvet tilldelas de i andra arvsklassen innan de i tredje arvsklassen har någon del i detta (ex om din morbror har ex. en faster kvar i livet). Således ska detta arv delas mellan de som finns i den andra arvsklassen, se 2 kap. 2 § ÄB (här).

Det är dock inte riktigt korrekt att du och din bror står på tur efter din mamma och din moster. Det krävs alltså inte att båda dessa är avlidna för att ni ska ha en del av arvet. Om exempel er mamma skulle vara avliden och er moster i livet kommer ni träda i er moders ställe och ärva hennes del enligt 2 kap. 2 § 2 st. ÄB (här). Således skulle du få 25 %, din bror 25 % och din moster 50 %. Detta är emellertid inte aktuellt i detta fall eftersom er moder fortfarande är i livet och då är ni inte arvsberättigade.

Sammanfattningsvis kommer, precis som du beskrivit det, din mamma och din moster dela på arvet efter din morbror.

Testamente:

Ett testamente kan dock göra att arvsordningen sätts ur spel, om exempel ett testamente säger att du ska få egendom kan du således bli arvsberättigad även fast du inte har rätt till det enligt arvsordningen. Viss del av arv kan man dock inte testamentera bort, exempel om din morbror hade ett barn kan han inte testamentera bort barnets laglott (som är hälften av morbrorns arv, se 7 kap. 1 § ÄB (här)). Detta är dock inte aktuellt eftersom han inte hade några barn. Således kan din morbror testamentera delar eller till och med hela sitt arv till dig.

Du har även rätt i att ett testamente är ogiltigt om ett syskon till den som skrev testamentet är ett vittne, se 10 kap. 4 § ÄB (här). Då är testamentet ej upprättat i laga form enligt 13 kap. 1 § ÄB (här). För att få testamentet ogiltigt måste en arvinge klandra det och med arvinge menas med de som har arvsrätt. Detta ska göras 6 mån efter det att denna arvinge delgas detta testamente enligt 14 kap. 5 § ÄB (här). Klandertalan ska väckas hos tingsrätten.

Det måste även noteras att ett testamente blir bara ogiltigt såvida någon ”angriper” det. Om ingen av arvingarna klandrar testementet inom klanderfristen (6 mån) kommer det att bli giltigt.

Sammanfattningsvis kan ett testamente sätta arvsordningen ur spel och om din morbror har testamenterat egendom till dig kan det bli gällande. Dock kan testamentet förklaras ogiltigt om en syster till den avlidne vittnat. Det blir dock bara ogiltigt om någon av arvingarna (din mamma eller moster) klandrar det till tingsrätten inom 6 månader från dess att de delgavs testamentet.¨

Hoppas detta gav dig klarhet!

Med vänlig hälsning

Anton Magnusson
Fick du svar på din fråga?
Relaterat innehåll
Senaste besvarade frågorna inom Arvsordning (1449)
2020-08-10 Hur långt sträcker sig istadarätten?
2020-08-09 Vem ärver mina föräldrar om syskon ej lever?
2020-08-09 Vilka ärver, barn eller barnbarn?
2020-08-07 Vad krävs för att jag ska få ärva min farbror?

Alla besvarade frågor (82701)