arvsbeskattning inom EU

2021-05-29 i Arvsordning
FRÅGA
jag tänker flytta till danmark och undrar om mina barn behöver betala dansk arvsskatt när jag dör?
SVAR

Hej! och tack för att du vänt dig till oss på Lawline med din fråga.

Arv inom EU regleras inte av svensk lag utan av EU-lag. Jag kommer därför att använda mig av Förordning 650/2012 i mitt svar.

Hemvist styr lagvalet

Reglerna om arv med anknytning till utlandet finns att hitta i EU:s arvsförordning. Enligt artikel 21 ska en avliden persons arv regleras enligt lagen i det land där den avlidna haft sin hemvist vid dödsfallet. Ditt arv kommer med andra ord delas upp enligt reglerna i det land där du bedöms ha haft din hemvist. Detta gäller oberoende av i vilket land egendomen finns.

Bedömningen av var en person ska anses ha sin hemvist är en helhetsbedömning av omständigheterna kring den avlidnes liv under de år som föregick dödsfallet och vid tidpunkten för dödsfallet. En särskilt viktig omständighet är hur varaktig och regelbunden den avlidnes vistelse i den berörda staten varit, förhållandena vid vistelsen samt skälen till denna. Personen bör ha en nära och stabil koppling till den berörda staten för att denna ska ses som hemviststat.

Rätt att välja eget lagval

Enligt artikel 22 i arvsförordningen har du dock en möjlighet att välja vilket lands lag som ska tillämpas på arvet efter dig. Du kan genom ett särskilt lagvalsförordnande i ett testamente ange att lagen i det land där du är medborgare vid tidpunkten för ditt val eller vid din död ska tillämpas på arvet. Om du är svensk medborgare kan du alltså skriva ett testamente där du väljer att svensk lag ska tillämpas istället för dansk lag eller vice versa.

Svar - Du kan alltså själv välja om ditt arv ska behandlas enligt svensk eller dansk rätt. Detta kommer dock innebära att du, när du dör, kommer tvinga dansk domstol att använda svensk rätt vid fördelning av arv. Detta kan i sig skapa olika administrativa problem kan kanske ska tas hänsyn till. Annars är det bara att välja fritt och köra på!

Hoppas att det var svar på din fråga!

Oscar Rudén
Fick du svar på din fråga?
Senaste besvarade frågorna inom Arvsordning (1621)
2021-06-14 Vem ärver barnlöst syskon?
2021-06-13 Ärver halvsyskon när förälder är avliden?
2021-06-08 Arvsrätt efter arvsavstående
2021-06-07 Vem ärver enligt den legala arvsordningen?

Alla besvarade frågor (93136)