Är det drograttfylleri om blodprov och urinprov inte är konsekventa?

2019-03-20 i Narkotikabrott
FRÅGA
HejÄr det drograttfylleri om det enbart finns spår av thc i urinprovet och inte i blodprovet?Tacksam för svar
SVAR

Hej och tack för din fråga!

Cannabis är ett narkotikaklassat preparat enligt 8 § narkotikastrafflagen. Om du har kört bil och efter urinprov påträffas med THC i urinen – samtidigt som blodprovet visar negativt – har du inte brukat tillräckligt mycket cannabis för att du ska kunna dömas för drograttfylla, vilket framgår av 4 § 2 st. trafikbrottslagen e contrario (motsatsvis). Det är alltså blodprovet som enligt lagtext måste visa positivt för att du ska ha begått brottet i fråga.

Med vänlig hälsning,

Caroline Hallén Lindqvist
Fick du svar på din fråga?
Kommentera
Relaterat innehåll
Senaste besvarade frågorna inom Narkotikabrott (298)
2019-04-21 Har domstolen beräknat antalet dagsböter felaktigt?
2019-04-20 Riskerar jag husrannsakan efter misstanke om narkotikabrott?
2019-04-16 Vad kan man göra när man misstänker att någon säljer droger?
2019-04-14 Är det brottsligt att inte anmäla ett brott?

Alla besvarade frågor (68197)