FrågaKÖPRÄTTÖvrigt30/09/2016

Ångerrätt enl. distansavtalslagen

Detta är skickat till en telefonåterförsäljare om min fråga är kort och gott räcker detta som ångran av avtal?

Hej

Blev i förrgår uppringd av en w hos er.

Tecknade ett muntligt avtal med honom som spelades in.

Men jag vill med detta mail ångra det avtalet gällande alla nummer som har med el uppdraget xx AB att göra Orgnr xxxx39-xxxx

enligt 14 dagars ångerrätt enligt:

Lagen om distansavtal 2:10

Hoppas att det inte är några problem men blev avskräckt när jag fick läsa så många negativa saker om er på nätet

Med vänlig hälsning,

Skickat från min iPhone

Lawline svarar

Hej,

tack för att du vänder dig till Lawline med din fråga.

Enligt 2 kap 10 § distansavtalslagen finns en ångerrätt som gäller i 14 dagar efter köpet. Ditt meddelande är då tillräckligt. Om 14 dagar har hunnit passera finns tyvärr ingen generell ångerrätt utan bara en rätt enligt Konsumentköplagen att häva köpet om det skulle vara fel eller liknande .

Om du inte är konsument så gäller inte ångerrätten i distansavtalslagen. Dessa fall regleras av köplagen och där finns ingen generell ångerrätt utan precis som beskrivet ovan bara en rätt att häva köpet om det skulle vara fel eller liknande.

Med vänliga hälsningar

Lawline RådgivareRådgivare
Public question details image

Ställ en Expressfråga 1499 kr

Behöver du hjälp med att lösa en fråga gällande Köprätt och Övrigt? Vi kan hjälpa dig!

Ställ din fråga i formuläret nedan och få svar inom 72 timmar.

Betala medKlarna Logo
0 / 1500
swish logo