Skuldebrev

hej vad händer om nån stjäl mitt skuldebrev kan denna person då kräva pengarna av mig eller den det gäller?

Lawline svarar

Hej!

Det finns två typer av skuldebrev. Om det är ett löpande skuldebrev som är ställt till innehavaren så antas den som kan visa upp skuldebrevet ha rätt till betalning från skuldebrevet. Detta framkommer av 13 § Skuldebrevslagen. Är brevet tällt till viss man eller order skall man förutom att visa upp skuldebrevet även kunna visa upp en överlåtelsekedja. Detta kan utläsas av 2 st. samma paragraf.

Är det å andra sidan ett enkelt skuldebrev är skuldebrevet bara ett kvitto och är inte själv bärare av rättigheter varför du bara kan ringa till din motpart för att reda ut det.



Med vänlig hälsning

Frida HenkowRådgivare
Public question details image

Boka tid med jurist

Berätta om ditt ärende

Fyll i dina kontaktuppgifter och beskriv ditt ärende i korthet, så kommer vår partner Juridium att kontakta dig inom ett dygn nästkommande vardag. Din bokningsförfrågan är inte bindande.

0 / 1000