FrågaFASTIGHETSRÄTTÖvrigt02/09/2009

Uppsägning av bostadshyreskontrakt

Hyr ut ett torp. Kontraktet löper på 2,5 mån. Efter tre dagar mailar hyresgästen och säger att de bara vill bo kvar i två veckor. Jag har inte i kontraktet fyllt i något angående uppsägningstid. Vad gäller? Har ett standardkontrakt ifyllt en kopia. Köpt i bokhandel.

Lawline svarar

Hej, Eftersom hyreskontraktet har ingåtts för bestämd tid och ni inte har avtalat om någon uppsägningstid, upphör avtalet att gälla vid hyrestidens slut, se 12 kap 3 § 2 st Jordabalken https://lagen.nu/1970:994. Vänligen
Sofia GärtnerRådgivare
Vi använder Cookies
Vi använder cookies för att ge dig bästa möjliga upplevelse på vår webbplats. För att anpassa dina cookie-inställningar, vänligen klicka på “Mer information”