FrågaSTRAFFRÄTTÖvrigt03/07/2009

Husrannsakan

Kan polisen göra husrannsakan i ett mål fast man inte är misstänkt längre och förundersökningen är nedlagd som gäller samma mål?

Lawline svarar

Hej! Reglerna som husrannsakan stadgas i 28 kap. Rättegångsbalken. Den hittar du https://lagen.nu/1942:740. Husrannsakan får, enl. RB 28:1, företas, om det finns anledning att anta att ett brott har begåtts på vilket fängelse kan följa, i hus eller rum för att söka efter föremål som kan tas i beslag eller i förvar eller annars för att ta reda på omständigheter som kan vara av betydelse för utredning om brottet Om husrannsakan ska ske hos någon som inte är skäligen misstänkt för brottet får husrannsakan endast företas om brottet har begåtts hos honom eller henne eller om den misstänkte har gripits där eller om det annars finns synnerlig anledning att det vid rannsakningen ska anträffas föremål som kan tas i beslag eller i förvar eller att annan utredning om brottet kan vinnas. För eftersökande av den som skall gripas, anhållas eller häktas, hämtas till förhör eller till inställelse vid rätten eller underkastas kroppsvisitation eller kroppsbesiktning får husrannsakan företas hos honom, eller hos någon annan om det finns synnerlig anledning att anta att den sökte uppehåller sig där enl. RB 28:2. Husrannsakan får endast beslutas om skälen för åtgärden uppväger det intrång eller men i övrigt som åtgärden innebär. Vänligen
Bo OlssonRådgivare
Public question details image

Boka tid med jurist

Berätta om ditt ärende

Fyll i dina kontaktuppgifter och beskriv ditt ärende i korthet, så kommer vår partner Juridium att kontakta dig inom ett dygn nästkommande vardag. Din bokningsförfrågan är inte bindande.

0 / 1000