Uppsägningstid vid provisionsbaserad anställning

Är det rätt att avtala om 1 månads uppsägningstid från den anställdes sida och uppsägningstid i enlighet med 11 § LAS för arbetsgivaren beträffande ett till 100 % provisionsbaserat arbete?

Lawline svarar

Hej,



Enligt 11§ LAS ska en minsta uppsägningstid om en månad gälla för arbetsgivare såväl som arbetstagare och efter viss anställningstid gäller ytterligare tidsbegränsningar. Se https://lagen.nu/1982:80. Det går även att avtala om för arbetstagaren förmånligare villkor genom anställningsavtal och bestämmelsen kan åsidosättas genom kollektivavtal. Detta gäller även vid provisionsbaserad anställning.



Lycka till!

Vänliga hälsningar,

Sandra Helgadottir IngolfssonRådgivare
Public question details image

Berätta om ditt ärende

Fyll i dina kontaktuppgifter och beskriv ditt ärende i korthet, så kommer vår partner Juridium att kontakta dig inom ett dygn nästkommande vardag. Din bokningsförfrågan är inte bindande.

0 / 1000