FrågaSTRAFFRÄTTÖvrigt25/04/2009

att äta innan kassan i affär

Hej har en fråga som jag hoppas ni kan svara på: Om jag inne i en affär är det då tillåtet att öppnr en läsk eller godispåse (inte lösgodis) och förtära innehållet för att sedan betala för det på vägen ut? Själv tycker jag att det faller under egenmäktigt förfarande (minst) men en kamrat anser att det är helt ok eftersom man har uppsåt att betala, vad säger lagen?

Lawline svarar

Hej Rättsläget är för närvarande osäkert det finns två domar från hovrätten som talar emot varandra. Det handlar om när snatteri blir fullbordat brott eftersom försök till snatteri ej är kriminellt. korvfallet RH 1983:67 här hade en man ätit korv i affär men blivit tagen innan han kom ut han friades eftersom han ej hunnit ut och på så sätt fullbordat snatteriet kycklingfallet RH 1984:54 Här skedde samma sak fast med kyckling. hovrätten ansåg dessutom att den omständigheten att han inte hade med sig pengar och inte kunde betala måste göra att det anses som fullbordat brott. Sammanfattningsvis: om snatteri begås med pengar på fickan på föreslaget sätt finns det god chans att frias dock är summan bara en omständighet som gör att snatteri bli snatteri och inte stöld. Begås gärningen under hänsynslösa former bör ett straffbart försök till stöld kunna utdömas istället även om jag i skrivande stund har svårt att föreställa mig hur detta skulle gestalta sig. Rättsfallen är inte heller helt entydiga och i avvaktan på utlåtande från Högsta domstolen bör den försiktiga gourmanden iakta gängse rutiner. lycka till! Med vänliga hälsningar
Klas EklundRådgivare
Public question details image

Boka tid med jurist

Berätta om ditt ärende

Fyll i dina kontaktuppgifter och beskriv ditt ärende i korthet, så kommer vår partner Juridium att kontakta dig inom ett dygn nästkommande vardag. Din bokningsförfrågan är inte bindande.

0 / 1000