FrågaSTRAFFRÄTTÖvrigt18/03/2009

Olaga hot och förolämpning

hej! Jag undrar om mitt ex kan få något straff för att ha hotat mig med pistol och kränkt mig verbalt, har känt mig nedtryckt och mycket otrygg.

Lawline svarar

Hej, Absolut. Att hota någon med pistol är olaga hot enligt 4:5 i Brottsbalken. Lyfter någon vapen mot annan för att framkalla fruktan hos denna är regeln tillämpbar. Vidare kan den verbala kränkningen möjligen klassas som förolämpning enligt 5:3 Brottsbalken. Om du bott ihop med ditt ex och hans hot utgjort en del av upprepade kränkningar kan även grov kvinnofridskränkning komma att bli aktuellt. Detta brott kräver att brotten utförts på en kontinuerlig basis och att de är att se som allvarliga. Vill du själv läsa dessa bestämmelser så klicka https://lagen.nu/1962:700 Vänligen,
Marcus GlimbergRådgivare
Public question details image

Boka tid med jurist

Berätta om ditt ärende

Fyll i dina kontaktuppgifter och beskriv ditt ärende i korthet, så kommer vår partner Juridium att kontakta dig inom ett dygn nästkommande vardag. Din bokningsförfrågan är inte bindande.

0 / 1000